صفحه اصلی / تکنولوژی / تایپ و ترجمه / نحوه تکمیل و فرمت پایان نامه

نحوه تکمیل و فرمت پایان نامه

نحوه تکمیل و فرمت پایان نامه

 

هورا. اکنون رسماً نگارش پایان نامه خود را به پایان رسانده اید. چالش های تعیین اینکه چه چیزی بنویسید و چگونه آن را سازماندهی کنید پشت سر شماست. اکنون وظیفه توجه به نکات پایانی است تا پایان نامه نویسی شما خواننده پسند باشد.

بیشتر بحث زیر یک مرور کلی برای پایان نامه چاپ سیاه و سفید مبتنی بر کاغذ است. اگر به صورت الکترونیکی ارسال می کنید، ممکن است موارد دیگری را که مبتنی بر فناوری هستند در نظر بگیرید. اینها ممکن است شامل قالب بندی نمودارها و جداول در هنگام تبدیل به PDF، گنجاندن لینک ها، و فهرست مطالب تعاملی باشد.

کار خود را به درستی قالب بندی کنید

دستورالعمل های قالب بندی پایان نامه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و حتی از گروهی به گروه دیگر متفاوت است. هنگام آماده شدن برای ارسال پایان نامه، دانستن الزامات مؤسسه و بخش خود ضروری است.

معمولاً هر پایان نامه دارای یک چکیده، تقدیرنامه، و یک فهرست مطالب در ابتدا است که در صورت لزوم فهرست های اضافی برای اختصارات، جداول و شکل ها درج می شود.

می‌خواهید مطمئن شوید که شماره‌های صفحه‌ای را که واقعاً با فهرست مطالب شما مطابقت دارند، درج می‌کنید. به غیر از آن، واقعاً در مورد این است که اطمینان حاصل کنید که هر فصل از ابتدای یک صفحه جدید شروع می شود، که عنوان/عنوان فرعی در انتهای صفحه قرار نگیرند (اگر اینطور است، فقط آنها را به این صفحه منتقل کنید. صفحه بعد)، و اینکه کتابشناسی شما به گونه ای مناسب برای برآوردن الزامات ارجاع مشخص شده توسط بخش شما (مانند APA، MLA، شیکاگو، و غیره) قالب بندی شده است.

ضروری است که در فرآیند قالب بندی زمان لازم را صرف کنید زیرا می خواهید سند شما به راحتی قابل خواندن و پیمایش باشد.

پایان نامه خود را تصحیح کنید

داشتن کسی که کار شما را تصحیح کند می تواند به ویژه تأثیرگذار باشد. وقتی می نویسیم و نوشته های خود را تصحیح می کنیم، به راحتی می توان از اشتباهات عبور کرد. یک فرد خارجی احتمالاً مشکل مشابهی ندارد و بنابراین آنها می توانند آن خطاهایی را که شما از دست داده اید، تشخیص دهند.

اگر زبان مادری انگلیسی هستید، به ناچار اشتباهات جزئی در زبان وجود دارد که می تواند توسط فرد دیگری برطرف شود. اگر شما زبان مادری زبان انگلیسی نیستید، تصحیح سند شما تقریباً بخش مهمی از فرآیند نوشتن است.

تصحیح با بازخورد متفاوت است (در زیر توضیح داده شده است). با تصحیح، داور به دنبال خطاهایی در دستور زبان، املاء و نقطه گذاری است، اگرچه برخی از مصححان نیز در مورد مواردی که عموماً نامشخص به نظر می رسند نظر می دهند.

از معلم خود بازخورد دریافت کنید

معلم شما یکی از منابع اصلی برای شما در پایان پایان نامه خواهد بود. اگر استاد راهنما دارید که مایل است کل پایان نامه شما را بخواند و نظر بدهد، باید از فرصت استفاده کنید، زیرا آنها احتمالاً بیشترین بینش را در مورد نحوه علامت گذاری پایان نامه شما خواهند داشت. اما خواندن نهایی پایان نامه شما نباید اولین بار باشد که استاد راهنما کار شما را می بیند. شما باید در مورد هر یک از فصل‌ها بازخوردی می‌داشتید – هرچند این فرض را بر این می‌گذارد که پایان‌نامه خود را به موقع تمام کرده‌اید و به استاد راهنما زمان کافی برای خواندن پایان‌نامه خود داده‌اید.

در این مدت، به یاد داشته باشید که سرپرست شما فقط یک انسان است و احتمالاً اولویت های رقابتی دارند. درخواست از آنها برای خواندن یک پایان نامه بیش از ۲۰۰ صفحه و اظهار نظر در مدت زمان نسبتاً کوتاه، معلمی بسیار بداخلاق خواهد بود. در عوض، مطمئن شوید که سرپرست شما زمان کافی برای ارائه بازخورد مفید دارد. مطمئن شوید که قبل از ارائه یک نسخه از آنها در مورد در دسترس بودن آنها سؤال می کنید.

همچنین باید به یاد داشته باشید که شما در رشته خود متخصص هستید. در حالی که استاد راهنما ممکن است نظر بدهد، لازم نیست که پایان نامه خود را دقیقاً مطابق با نظرات ارائه شده اصلاح کنید. معمولاً، این پیشنهادات به سادگی همان پیشنهادات هستند. فقط شما جزئیات حوزه موضوعی خاص خود را می دانید و شما هستید که در این زمینه تحقیق کرده اید. اگر شدیداً احساس می‌کنید که سرپرستتان شما را از مسیر خارج می‌کند، باید مطمئن شوید که یکپارچگی کار خود را حفظ می‌کنید.

از همسالان خود بازخورد دریافت کنید

ممکن است مواقعی پیش بیاید که سرپرست شما برای ارائه بازخورد در بازه زمانی مورد نیاز شما در دسترس نباشد. در این مثال، شما باید منابع جایگزینی را پیدا کنید تا مطمئن شوید که از پایان نامه خود نهایت استفاده را می کنید.

یکی از این منابع ممکن است همتایان شما باشند. با این حال، بدانید که همتایان عموماً در همان سطح شما هستند، بنابراین نظرات آنها ممکن است به اندازه نظراتی که از معلم خود دریافت می کنید ارزشمند یا مناسب نباشد. اگر تصمیم می‌گیرید که همتایانتان کارتان را بخوانند، مطمئن شوید که هر تغییر مهمی قبل از اجرا به دقت در مورد آن فکر کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که همسالان شما ممکن است به همان اندازه شما مشغول باشند، و بنابراین مدت زمانی که آنها مایلند برای خواندن آثار شما صرف کنند ممکن است آن چیزی نباشد که شما نیاز دارید. علاوه بر این، همسالان شما احتمالاً با حوزه موضوعی مورد مطالعه شما آشنا نیستند. در نتیجه، آنها نمی توانند در مورد تحقیق شما مشاوره ارائه دهند، اما ممکن است به عنوان یک فرد خارجی منبع ارزشمندی باشند. اگر قسمت‌هایی از پایان‌نامه شما وجود دارد که آن‌ها متوجه نمی‌شوند، ممکن است نشانه‌ای از این باشد که شما باید این بخش‌ها را به نحوی توضیح دهید.

همچنین ممکن است مفید باشد که دستورالعمل های دانشگاه خود را قبل از کار با همتایان خود بررسی کنید. برخی از دانشگاه ها ممکن است کار همتا به همتا را به عنوان تبانی طبقه بندی کنند، و این می تواند پیامدهایی برای یکپارچگی تحصیلی داشته باشد.

به عنوان یک قاعده کلی، معمولاً بهترین کار این است که هنگام تکمیل پایان نامه خود بازخوردی از استاد راهنما یا بازخورد خارجی دریافت کنید، زیرا این نظرات معمولاً مفیدترین نظرات را ارائه می دهند که می توانند در کار شما پیاده سازی شوند (یا حداقل در نظر گرفته شوند).

 

خرید بازخورد

برای بسیاری از دانش آموزان، ناگزیر مواقعی وجود دارد که بازخورد معلم شما کافی نیست. این ممکن است به این دلیل باشد که نتوانستید کار خود را به موقع ارسال کنید یا بازخوردی که دریافت کردید بسیار مبهم بود. صرف نظر از این، خواندن آثار شما توسط شخص ثالث خارجی همیشه مزایایی دارد.

یک شخص ثالث، و کسی که امیدواریم در رشته تحصیلی شما باشد، می‌تواند به شما بازخوردی ارائه دهد که می‌تواند برای اصلاح پایان‌نامه یا آماده‌سازی برای سؤالاتی که ممکن است در دفاع از پایان‌نامه شما مطرح شود، مفید باشد. قبل از بحث درباره این دو نوع بازخورد، ابتدا مهم است که اهمیت بازخورد از یک منبع معتبر را برجسته کنیم.

در حالی که همه بازخوردها هدفی را دنبال می کنند، شما فردی نهایی هستید که می توانید تصمیم بگیرید که بازخورد چقدر مفید باشد. درست مانند همتایان خود، همه بازخوردها به یک اندازه مورد توجه قرار نمی گیرند. اگر قرار است برای بازخورد پول بپردازید، می‌خواهید مطمئن شوید که بازخورد واقعی مورد نظرتان را دریافت می‌کنید. راه های زیادی برای رسیدن به این هدف وجود دارد.

اول، شما همیشه باید به دنبال شرکتی باشید که بتواند بازخورد خود را از یک منبع معتبر به شما ارائه دهد. این معمولاً به این معنی است که آنها می توانند فردی را ارائه دهند که در رشته دانشگاهی شما متخصص باشد. این شخص در مورد اینکه یک پایان نامه قرار است “شبیه” باشد، اطلاعات داخلی دارد و می تواند نکاتی را ارائه دهد که احتمالاً به شما بسیار مرتبط تر است.

دوم، شما می خواهید در هنگام درخواست بازخورد تا حد امکان خاص باشید. احتمالاً قسمت هایی از پایان نامه خود را می شناسید که ضعیف هستند. بنابراین هنگام پرداخت برای بازخورد ، ممکن است بخواهید نقاط ضعف را برجسته کنید و از بازبین بخواهید راه‌هایی را برای بهتر کردن این بخش‌ها پیشنهاد کند. همچنین می‌خواهید مطمئن شوید که در صورت امکان، روبریکی که قرار است روی آن علامت‌گذاری شود را ارائه کنید. اگر بازبینی کننده بداند که باید به چه چیزی توجه کند، به احتمال زیاد نقد مرتبط و مناسب را ارائه می کند. هرچه اطلاعات بیشتری در مورد کار خود ارائه دهید، بهتر است. یک بازبین می خواهد بداند چه کاری باید انجام می دادید، چگونه ارزیابی می شود، و به دنبال چه نوع بازخوردی هستید.

این ما را به دو نوع بازخوردی می رساند که می تواند برای شما ارائه شود. فرم اول مختص پایان نامه شما است – داور نوشته شما را می خواند و پیشنهاداتی در مورد چگونگی بهبود نوشتار ارائه می دهد. این بسته به سطح بازخورد عمیقی که به دنبال آن هستید، می تواند به طرق مختلف ارائه شود. یک پاسخ اساسی تر ممکن است این باشد: «این بخش کمی نامشخص به نظر می رسد. آیا می توانید جمله موضوعی را به صدای فعال تغییر دهید تا زمینه واضح تری ارائه دهید؟». مثال دقیق تر این است: «این بخش کمی نامشخص به نظر می رسد. من توصیه می کنم اولین جمله خود را به صدای فعال تغییر دهید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید این کار را انجام دهید این است که بنویسید [جمله نمونه برای نویسنده را وارد کنید]». در اینجا، بازبین یک عبارت مثالی را برای کمک به توضیح موضوع با وضوح ارائه می دهد.

در هر دوی این مثال ها، بازبینی کننده به طور خاص روی سند کار می کند و آن را قبل از ارسال بهتر می کند. با این حال، این تنها نوع بازخوردی نیست که برای بهبود پایان نامه شما مفید است. ممکن است بخواهید برای آماده شدن برای دفاع از پایان نامه خود در viva، برای بازخوردی که به پایان نامه شما به عنوان یک کل نگاه می کند و آن را نقد می کند، هزینه پرداخت کنید.

گاهی اوقات بهتر است در مورد نقاط ضعفی که در پایان نامه شما وجود دارد آگاهی داشته باشید. به ناچار، هر پروژه تحقیقاتی دارای محدودیت هایی است، اما دانستن موارد مرتبط با پایان نامه شما می تواند زمانی مفید باشد که مجبور باشید با دیگران در مورد آن صحبت کنید. همچنین امکان دریافت بازخورد در این مورد وجود دارد. در این مثال، بازبین نوشته‌های شما را می‌خواند و نقاط ضعف احتمالی در پروژه شما و نحوه رسیدگی به آنها را بیان می‌کند.

البته توجه داشته باشید که همه دانش آموزان ملزم به انجام viva نیستند، بنابراین این نکته ممکن است برای شما صدق نکند.

با این وجود، هنگام خرید بازخورد، معمولاً آنچه را که برای آن پرداخت می کنید، دریافت می کنید. شرکت‌هایی که معتبر هستند و با طیف گسترده‌ای از دانشگاهیان حرفه‌ای کار می‌کنند، بهترین گزینه، اما احتمالاً گران‌ترین گزینه هستند. اگر احساس می کنید که به این نوع پشتیبانی نیاز دارید، انتخاب سرویس مناسب ضروری است.

چگونه ضمائم خود را انجام دهید

ضمائم اسنادی هستند که در پایان پایان نامه شما آمده است. آنها باید به روشی منطقی سازماندهی شوند که منعکس کننده ترتیبی باشد که در پایان نامه شما وجود دارد.

معمولاً در معیارهای ارائه پایان نامه، نحوه ارائه پیوست های شما مشخص می شود. معمولاً، آنها باید به ترتیب با استفاده از اعداد (مثلاً ۱، ۲، ۳) یا حروف (مانند A، B، C) شماره گذاری شوند و باید عنوان مربوطه داشته باشند (این عنوان در فهرست مطالب شما نیز ظاهر می شود). اگر نمودارها، شکل‌ها یا جداول را در پیوست‌های خود ارائه می‌دهید، می‌خواهید مطمئن شوید که قالب‌بندی مناسب است تا این گنجاندن چندین صفحه را در بر نگیرد. همچنین باید مطمئن شوید که فونت با بقیه پایان نامه شما مطابقت دارد. در حالت ایده آل، شما می خواهید که خواننده بتواند به راحتی ضمائم شما را اسکن کند و بفهمد که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

یکی از اشتباهات رایج دانشجویان این است که مواردی را در ضمیمه ها قرار دهند که در پایان نامه واقعی وجود ندارد. اگر مدرکی را در پایان نامه خود ارجاع نداده اید، نباید به عنوان ضمیمه ظاهر شود.

به طور خلاصه …

تکمیل و قالب بندی پایان نامه شما می تواند یک فرآیند خسته کننده و وقت گیر باشد. دقت در مورد “زیبا” بودن پایان نامه شما برای خواننده اغلب باعث می شود که بخش های باقی مانده از انرژی مصرف نشده پس از پروسه نوشتن پایان نامه بزرگ از بین برود .

اما با وجود کمبود انرژی و اشتیاق در این مرحله از بازی، مهم است که از این روند غافل نشوید. درست کردن آن می تواند تفاوت بین آرام کردن – یا واقعاً تشدید کننده – نشانگر شما و در نتیجه خراشیدن یا از دست دادن چند علامت اضافی باشد.

اساساً، شما می خواهید پایان نامه خود را تا حد ممکن آسان کنید تا نشانگر مسیر روشنی داشته باشد که در کار شما حرکت می کند. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا این روند آسان تر شود. سند خود را تصحیح کنید. به دنبال بازخورد داخلی یا خارجی در مورد پایان نامه باشید. مطمئن شوید که الزامات مشخص شده توسط دانشگاه خود را از نظر قالب بندی و ارائه در نظر می گیرید. در نظر گرفتن این موضوع شما را در موقعیت عالی برای موفقیت قرار می دهد.

 

 

تایپ فوری

تایپ کتاب 

تایپ ارزان

طراحی لوگو

برای سفارش تایپ و ترجمه به سایت موسسه هیدیکا مراجعه فرمایید

درباره takin

این مطالب را نیز ببینید!

چگونه یک چکیده پایان نامه جذاب بنویسیم

چگونه یک چکیده پایان نامه جذاب بنویسیم   از کجا شروع می کنی؟ یک چکیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.